Blog

Okula başlamak, hem çocuk hem de aile için önemli bir değişimdir. Bu önemli başlangıç çocukların gelecekteki başarısına giden yolda atılan ilk adımdır. Eğer bu yıl çocuğunuz okula başlayacaksa okul olgunluğa ulaşıp ulaşmadığını öğrenmeniz oldukça önemlidir. Okul olgunluğuna ulaşmak çocuğun okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olması demektir. Örneğin okula başlayan çocuğun derste anlatılanları öğrenebilmesi için dikkatini derste anlatılanlara verebilmesi ve dikkatini sürdürebilmesi, yazı yazmayı öğrenebilmesi için ince motor becerilerinin kalemi tutabilecek kadar gelişmiş olması gerekir. Bunların dışında okulun sosyal ortamına uyum sağlayabilmesi için kendini açıkça ifade edebilmesi, yeterli süre boyunca yerinde oturabilmesi, sosyal kurallara uyabilme yetisini kazanmış olması gerekmektedir.

Eğer çocuk okul olgunluğuna ulaşmadıysa okulun beklentilerini karşılayamayabilir, kendine yada okula karşı olumsuz inançlar geliştirebilir (Ben okuyamıyorum, diğerleri yapabiliyor ben yapamıyorum, okul sıkıcı vb.)  ve bu da hayatı boyunca akademik başarısını etkileyebilir.

Çocuğunuzun okul olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığını nasıl değerlendiriyoruz?

Çocuğunuzun okul olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığı psikologlarımız tarafından uygulanan okul olgunluğu testleriyle değerlendirilir ve size rapor halinde sunulur. Değerlendirmeler sonucunda çocuğunuzun desteklenmesi gereken alanları olduğu gözlenirse; çocuğunuzun özel bir çalışma planı ile okula hazırlanmasına yardımcı olunur. Bu sebeple değerlendirmeleri yaz döneminde yaptırmanız size ve çocuğunuza okul açılana kadar hazırlanması için yeterli zaman sağlayacaktır.

Çocuğunuzu okul olgunluğu değerlendirmesine nasıl getirmelisiniz?

Çocuğunuzun uykusunu almış, karnının tok olmasına ve hasta olmamasına özen gösteriniz. Çocuk ile değerlendirmeye gelirken “ Test yaptırmaya gidiyoruz” demek kaygısını arttırabileceğinden bunun yerine “Seninle oyun oynanacak, bazı kalem kağıt etkinlikleri yapılacak bir yere gidiyoruz” denilmesi daha uygun olur.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir