Çiğdem Alper

Çiğdem Alper

Uzman Çift ve Aile Danışmanı

Kaliforniya lisanslı Aile ve Evlilik Terapistiyim (LMFT 83379) (https://search.dca.ca.gov/). Teorik yönelimim, ağırlıklı olarak stratejik, çözüm odaklı ve kısa aile terapi modellerini entegre ettiğim, sistemik bir yaklaşımdır. Yaşamca Aile Danışma merkezinin kurucusuyum.

2000 yılında İngiltere’ye gittim. London Metropolitan Universitesi’nde Conversion Diploma Programını tamamlayarak Psikoloji Diploması aldım. İki yıl süreyle NHS’e bağlı Northover Community Mental Health Center’da ağır ruhsal hastalıklara sahip kişilerle çalıştım. Aynı zamanda Deptford Merkezinde Sesler Duyanlar projesinde görev aldım ve haftalık terapötik destek gruplarında görev aldım.

2003 yılında Amerika’ya gittim ve Master eğitimime San Francisco’da devam etmek üzere California Institute of Integral Studies’de başladım. 2006 yılında Mezun olduktan sonra Haight Ashbury Psychological Center’da bir sene çalıştım. Davranışçı bilişsel terapi, psikodinamik ve sistemik yaklaşımları entegre etmek üzere çalıştım. Bu süre içinde bireysel ve çift terapisi üzerine tecrübe kazandım.

2007 yılında Center for Healthy Development’da çalışmaya başladım. Aile Mahkemesi ile birlikte çalışarak, özellikle şiddetli boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili hem çocuklarla hem ailelerle çalışma tecrübesi edindim. Bireylere, çiftlere ve ailelere danışmanlık hizmetleri vermenin yanısıra,  “Aşırı Çatışmalı Ebeveynler” ve “Şiddet Olmadan Ebeveynlik” gruplarını yönettim.

2008 yılında Palo Alto, Mental Research Institute’a bağlı Kısa Terapi eğitimi aldım ve East Palo Alto Lisesinde gençlere ve ailelerine danışmanlık hizmeti verdim.

2009 yılında Türkiye’ye döndüm ve İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nde aile ve evlilik terapisti, eğitmen ve süpervizör olarak çalıştım. 2012 yılında İzmir’e taşındım. 2014 yılında Urla Psikoterapi Merkezi’ni kurdum. Dört yıl boyunca devam eden yoğun çalışmalar sonucunda gittikçe büyüyen ekibimizle birlikte çok daha geniş çerçevede hizmet sunabilmek amacıyla 2019 yılında Yaşamca Aile ve Danışmanlık Merkezi’ni kurdum. Yaşamca İzmir  Urla’da hizmet veren hem bir aile danışmanlık merkezi, hem psikoloji öğrencilerinin staj yaptığı bir merkez, hem de psikologların yurtiçi ve yurtdışından gelen uzmanlardan eğitimler aldığı çok kapsamlı bir merkez oldu.

Okuduğum Okullar:

California Institute of Integral Studies, Danışmanlık Psikolojisi, Yüksek Lisans 2004-2007
London Metropolitan Üniversitesi, Psikoloji, Diploma 2001-2003
İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, Sosyal Hizmetler, Lisans 2018-2022
İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Lisans 1992-1996

Üye olduğum Dernekler

AAMFT (Üyelik No: 203616)

IFTA (Uluslararası Aile Terapileri Derneği)

EFTA (Avrupa Aile Terapileri Derneği),

EFTA-CIM üyesi Çift ve Aile Terapileri Dernegi’nin (CATED) kurucu üyesi.