Çiğdem Alper

Çiğdem Alper

Uzman Psikolog, Evlilik ve Aile Danışmanı, Sosyal Çalışmacı

Kaliforniya lisanslı Aile ve Evlilik Terapistiyim (LMFT 83379) (https://search.dca.ca.gov/). Teorik yönelimim, ağırlıklı olarak stratejik, çözüm odaklı ve kısa aile terapi modellerini entegre ettiğim, sistemik bir yaklaşımdır. Yaşamca Aile Danışma merkezinin kurucusuyum.

1996 Yılında İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünden mezun oldum. Kariyerime psikoloji alanında devam etmeye karar vererek 2000 yılında İngiltere’ye gittim. London Metropolitan Universitesi’nde Conversion Diploma Programını tamamlayarak Psikoloji Diploması aldım. İki yıl süreyle NHS’e bağlı Northover Community Mental Health Center’da ağır ruhsal hastalıklara sahip kişilerle çalıştım. Aynı zamanda Deptford Merkezinde Sesler Duyanlar projesinde görev aldım ve haftalık terapötik destek gruplarında görev aldım.

2003 yılında Amerika’ya gittim ve 2006 yılında California Institute of Integral Studies’de Danışmanlık Psikolojisi yüksek lisansı programını tamamladım (Integral Counseling Psychology). Mezun olduktan sonra Haight Ashbury Psychological Center’da bir sene çalıştım. Davranışçı bilişsel terapi, psikodinamik ve sistemik yaklaşımları entegre eden bir ekip ile çalıştım. Bu süre içinde birey ve çift terapisi üzerine tecrübe kazandım.

2007 yılında Center for Healthy Development merkezinde görev aldım. Aile Mahkemesi ile birlikte çalışarak, özellikle şiddetli boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili hem çocuklarla hem ailelerle çalışma tecrübesi edindim. Bireylere, çiftlere ve ailelere danışmanlık hizmetleri vermenin yanısıra,  “Aşırı Çatışmalı Ebeveynler” ve “Şiddet Olmadan Ebeveynlik” gruplarını yönettim.

2008 yılında Palo Alto, Mental Research Institute’a bağlı Kısa Terapi eğitimi aldım ve East Palo Alto Lisesinde gençlere ve ailelerine danışmanlık hizmeti verdim.

2009 yılında Türkiye’ye döndüm ve İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nde aile ve evlilik terapisti, eğitmen ve süpervizör olarak çalıştım. 2014 yılında Urla Psikoterapi Merkezi’ni kurdum. Dört yıl boyunca devam eden yoğun çalışmalar sonucunda gittikçe büyüyen ekibimizle birlikte çok daha geniş alanlarda hizmet sunabilmek amacıyla 2019 yılında Yaşamca Aile ve Danışmanlık Merkezi’ni kurdum.

Yaşamca İzmir  Urla’da hizmet veren, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı çalışan bir aile danışmanlık merkezidir. 

Okuduğum Okullar:

  • California Institute of Integral Studies, Danışmanlık Psikolojisi, Yüksek Lisans 2004-2007
  • London Metropolitan Üniversitesi, Psikoloji, Diploma 2001-2003
  • İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi, Sosyal Hizmetler, Lisans 2018-2022
  • İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Prehistorya, Lisans 1992-1996

Üye olduğum Dernekler

  • AAMFT (membership ID #: 203616)
  • IFTA (Uluslararası Aile Terapileri Derneği)
  • EFTA (Avrupa Aile Terapileri Derneği), EFTA-CIM üyesi Çift ve Aile Terapileri Dernegi’nin (CATED) kurucu üyesi.