Çiğdem Alper

Çiğdem Alper

Evlilik ve Aile Danışmanı

Kaliforniya lisanslı Aile ve Evlilik Terapistiyim (LMFT 83379) (https://search.dca.ca.gov/). Teorik yönelimim, ağırlıklı olarak stratejik, çözüm odaklı ve kısa aile terapi modellerini entegre ettiğim, sistemik bir yaklaşımdır. Yaşamca Aile Danışma merkezinin kurucusuyum.

Ailelere, çiftlere ve bireylere hem İngilizce hem Türkçe danışmanlık hizmeti vermekteyim. Aynı zamanda psikoloji öğrencilerine eğitimler, atölyeler ve süpervizyon çalışmaları düzenlemekteyim. Edindiğim psikoloji eğitimim ve psikoterapi tecrübelerimin yanısıra üç ayrı ülkede yaşamanın sonucu olarak farklı bir ülkede okumak, ülkeye geri dönmek ve farklı kültürlerden insanlarla ilişki geliştirmek gibi konularda tecrübe edindim.

İlk olarak 1996 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji Bölümünü bitirdim. 20’li yaşlarımda sualtı arkeolojisine oldukça ilgiliydim ve scuba dalışı öğrenerek, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde sualtı çalışmalarına katıldım. Fakat geçmiş kültürleri gün ışığına çıkardıkça insan davranışını daha iyi anlamaya dair ilgim artmaya başladı. Psikoloji okumaya karar vererek 2000 yılında İngiltere’ye gittim. London Metropolitan Universitesi’nde Conversion Diploma Programını tamamlayarak Psikoloji Diploması aldım. İki yıl süreyle NHS’e bağlı Northover Community Mental Health Center’da ağır ruhsal hastalıklara sahip kişilerle çalıştım. Aynı zamanda Deptford Merkezinde Sesler Duyanlar projesinde görev aldım ve haftalık terapötik destek gruplarında görev aldım.

2003 yılında Amerika’ya gittim ve Master eğitimime San Francisco’da devam etmek üzere California Institute of Integral Studies’de başladım. 2006 yılında Mezun olduktan sonra Haight Ashbury Psychological Center’da bir sene çalıştım. Davranışçı bilişsel terapi, psikodinamik ve sistemik yaklaşımları entegre etmek üzere çalıştım. Bu süre içinde bireysel ve çift terapisi üzerine tecrübe kazandım.

2007 yılında Center for Healthy Development’da çalışmaya başladım. Aile Mahkemesi ile birlikte çalışarak, özellikle şiddetli boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili hem çocuklarla hem ailelerle çalışma tecrübesi edindim. Bireylere, çiftlere ve ailelere psikoterapi hizmetleri vermenin yanısıra, her hafta devam eden “Aşırı Çatışmalı Ebeveynler” ve “Şiddet Olmadan Ebeveynlik” gruplarını yönettim.

2008 yılında Palo Alto, Mental Research Institute’a bağlı Kısa Terapi eğitimi aldım ve East Palo Alto Lisesinde gençlere ve ailelerine danışmanlık hizmeti verdim.

2009 yılında Türkiye’ye döndüm ve İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nde aile ve evlilik terapisti, eğitmen ve süpervizör olarak çalışmaya başladım. 2012 yılında İzmir’e taşındım. 2014 yılında Urla Psikoterapi Merkezi’ni kurdum. Dört yıl boyunca devam eden yoğun çalışmalar sonucunda gittikçe büyüyen ekibimizle birlikte çok daha geniş çerçevede hizmet sunabilmek amacıyla 2019 yılında Yaşamca Aile ve Danışmanlık Merkezi’ni kurdum. Yaşamca İzmir ilinde Urla ilçesinde hizmet veren hem halka yönelik bir aile danışmanlık merkezi, hem psikoloji öğrencilerinin staj yaptığı bir merkez, hem de psikologların yurtiçi ve yurtdışından gelen uzmanlardan eğitimler aldığı çok kapsamlı bir merkez oldu.

Okuduğum Okullar:

California Institute of Integral Studies, Integral Danışmanlık Psikolojisi konsantrasyonlu, Danışmanlık Psikolojisi Yüksek Lisansı 2004-2007
London Metropolitan Üniversitesi, Psikoloji 2001-2003
İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Lisans 1992-1996

Üye olduğum Dernekler

IFTA (Uluslararası Aile Terapileri Derneği)
EFTA (Avrupa Aile Terapileri Derneği), EFTA-CIM üyesi Çift ve Aile Terapileri Dernegi’nin (CATED) kurucu üyesi.