Derya Utku

Derya Utku

Uzman Psikolojik Danışman

2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi psikolojik danışmanlık bölümünden lisansını, 2006 yılında Doğuş Üniversitesi klinik psikoloji bölümünden yüksek lisansını aldı. 2006 yılından bu yana klinik psikoloji alanında çalışmaktadır. 2008 yılında İstanbul Üniversitesi’nde nörobilim dalında doktoraya kabul edildi, yeterliliğini 2012 yılında aldı, ardından klinik çalışmalarına öncelik verdi. 2017 yılından beri Urla-İzmir’deki merkezinde çalışmalarına devam etmektedir.

2005-2008 yılları arasında Hanna Nita Scherler tarafından verilen Gestalt terapi metod ve uygulama eğitimini bitirdi. 2005 yılından itibaren Emel Stroup, Christine Padesky, Tom Borkovec, David A. Clark, Mehmet Sungur gibi kognitif terapinin öncülerinin eğitim ve seminerlerine katıldı.

2008 yılından başlayarak BİLNOT nöropsikolojik değerlendirme eğitimine katıldı ve İstanbul Üniversitesi Çapa Nöropsikoloji Laboratuvarı’nda stajını tamamladı.

Byron ve Carol Norton tarafından Greeley’de verilen intensive training programına katılarak deneyimsel oyun terapisinde associate düzeye hak kazandı.

Aldığı diğer eğitimler şöyledir;

PERGEL Sınavlara Yönelik Performans Geliştirme Programı

Sanat Psikoterapilerine Giriş Eğitimi

EMDR (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) I. Düzey & II. Düzey

Çocuklar ve Ergenler İçin EMDR I.Düzey

Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirilmesi – Funda Akkapulu/Projektif Testler Drn.

Peri Masalları Testi – İrem Erdem Atak/Projektif Testler Drn.

Yönlendirmesiz Oyun Terapisi – Ferhunde Öktem​/BSE

Psikanalitik Terapiler – Yavuz Erten/İçgörü Terapi Merkezi
Denver II Gelişimsel Tarama Testi – TPD

2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte yürütülen çocuk destek ve gelişim programında eğitim görevlisi olarak çalıştı. 2020 yılında EMDR Travma İyileştirme Grubu üyesi olarak Elazığ depremi mağdurlarına psikososyal destek çalışmalarına katıldı.

Arel ve Bahçeşehir Üniversiteleri’nde Psikoloji bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi. İstanbul’da, oyunun çocuk gelişimindeki önemini vurgulamak üzere okullarda seminerler verdi, anne ve babalarla grup çalışmaları yaptı.

Urla’daki merkezinde çocuk, genç ve yetişkinlerle çalışmalarını yürütmektedir.  Buna ek olarak öğrenme, unutkanlık, dikkat problemleri ve edinilmiş zihinsel ve bilişsel sorunlara yönelik psikoeğitim uygulamaktadır. Değerlendirme aracı olarak Denver II Gelişim Testi, WISC-R Çocuklar için Zeka Testi, nöropsikolojik test bataryası ile projektif testleri kullanmaktadır.

If you are in need of therapy services in English, please use the contact details provided below.