Ergenler ile Terapi Hakkında Konuşmak

Bir gençle terapi hakkında konuşurken, onların gelişimsel düzeyi ve ihtiyaçlarına uygun olarak dil ve yaklaşımınızı ayarlamak önemlidir. Bir gençle terapi hakkında konuşurken;

Duygularını kabul edin: Gençler genellikle duygularının farkındadır ve terapiye gitmekle ilgili fikir sahibidirler. Çocuğunuzun terapiye gitmekle ilgili endişelerini ve hislerini dinleyin ve duygularını kabul edin. “Terapiye gitmekle ilgili endişeli veya korkulu hissediyorsun. Bu yeni bir deneyim ve karışık hislerinin olması çok normal.” gibi bir şeyler söyleyebilirsiniz.

Onları sürece dahil edin: Gençler, terapiye bir şekilde katılarak daha güçlü ve etkili hissedebilirler. Çocuğunuza terapi hakkında soruları veya endişeleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Terapistle ilgili soruları da cevaplayabilirsiniz. Ayrıca terapist seçimi ve randevu ayarlama sürecine de dahil edebilirsiniz.

Bağlam sağlayın: Gençler, okul öncesi veya okul çağındaki çocuklar gibi neden terapiye gittikleri hakkında daha fazla bağlam bilmek isteyebilirler. Terapistin, sorunları/sıkıntıları için başa çıkma becerileri öğrenmelerine, kendileri hakkında daha iyi hissetmelerine veya diğerleriyle ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini açıklayabilirsiniz.

Yaşa uygun olun: Okul öncesi veya okul çağındaki çocuklar gibi, gençlerin yaş ve gelişim düzeylerine uygun dili kullanmak önemlidir. Ancak, gençler daha karmaşık kavramları anlayabilirler. Duygu, düşünce ve davranış gibi kavramları anlamalarına yardımcı olmak için örnekler ve benzetmeler kullanabilirsiniz.

Beklentileri belirleyin: Gençler, terapide ne bekleyebileceklerini bilmek isteyebilirler. Onlara terapinin çerçevesini açıklamak rahatlatıcı olabilir. Terapi seanslarının ne kadar süreceği, ne sıklıkta gidecekleri ve terapide neler yapacakları konusunda bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

Terapiyle ilgili damgalanma kaygılarını ele alın: Gençler, akıl sağlığı ile ilgili damgalanma konusunda daha fazla farkındalığa sahip olabilirler. Akranları veya diğer insanların ne düşünecekleri konusunda endişeleri olabilir. Terapinin normal ve sağlıklı bir şey olduğunu ve birçok insanın hayatlarının bir noktasında terapiye gittiğini onlara tekrarlayarak, bu endişeleri gidermeye yardımcı olabilirsiniz.

Yaşamca Blog