Blog
 1. Yaşamınızda ki her olay için birini suçlayın; olaylarda kendi rolünüzü asla düşünmeyin ya da durumunuzu nasıl iyileştirebileceğinize bakmayın.
 2. Hiç bir şeye tüm kalbinizle taahhüt etmeyin. Şüpheci olun. Hiç bir şeye tam olarak inanmayın, kendinize bile.
 3. Yaşanmış olayları tekrar tekrar zihninizde canlandırın, nasıl olmalıydı, nasıl davranmalıydınız, başkaları nasıl tepki vermeliydi gibi farklı senaryoları sürekli düşünün. Kendinize ”nasıl durumu mahvettiğinizi” sık sık hatırlatın. Özellikle geçmişte kalan ve artık değiştiremeyeceğiniz olaylar üzerinde düşünmeye devam edin.
 4. Herşeyi ya büyük bir felakete dönüştürün ya da minimize edin. Yaşanan olaylar ya ‘’kabus’’ ya da ‘’önemsiz’’ olsun. İnsanları ise ya ‘’çok kötü’’ ya da ‘’muhteşem’’ olarak tanımlayın. Asla ‘’ölçülü’’ olmaya çalışmayın. Yargılamakta her zaman acele edin, yavaş davranmayın.
 5. Hiç kimseye ne hissettiğinizi söylemeyin. Başkalarının bunu bilmesini bekleyin. Duygularınız köpürdüğünde ya da taşma noktasına geldiğinde sık sık ve olabildiğince güçlü bir şekilde bağırın. Başkalarının davranışlarını ve kendi davranışlarınızı açıklarken sık sık “Hep”, “her zaman” ve “Hiç, Asla” kelimelerini mutlaka kullanın.
 6. Başka insanların arkasından mutlaka konuşun. İnsanlar hakkında dedikodu yayın. Olayların arkasında yatan gerçekleri araştırmayın ya da hiç kimsenin duyguları hakkında endişe etmeyin.
 7. İstediğiniz herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, her fırsatta duygularınızı olduğu gibi söyleyin. İnsanlar istesin ya da istemesin, sorsun ya da sormasın sizinle ilgili gerçekleri anında bilmesi gerektiğini düşünün.
 8. İnsanların ne zaman ve nasıl sizinle konuşması gerektiğine dair asla sınır çekmeyin. Yaptığınız işin ortasında sizi durdurmalarına, size hakaret etmelerine ya da herkesin içinde şikayet etmelerine izin verin. Size nasıl davranacaklarını asla kontrol etmeyin.
 9. Herşeyi olabildiğince hızlı yapın, özellikle başkalarının dahil olduğu uğraşılması zor işler söz konusu olduğunda. Asla ekstra zaman istemeyin ya da bir duruma nasıl yaklaşmak istediğinize dair düşünmek istediğinizi söylemeyin.
 10. Herşeyi kişisel alın. Olabildiğince uzun süre kin tutun, kırılganlığınızı sürdürün, küsün. Size yanlış yapan insanlara asla ne yaptıklarını söylemeyin. Öfkenizi mümkün olduğunca biriktirin, geçmiş yaralarınızı ve size yapılan haksızlıkları kendinize hatırlatın ve daha çok öfkelenmek için kullanın.
 11. Hem kendinize hem başkalarına hayatı zorlaştırın. Kendi eksiklerinizi bulun. Sık sık kendinize ne kadar aptal ya da başarısız olduğunuzu söyleyin. Asla hiç bir şey başaramayacağınızı ve hiç kimsenin sizi sevmediğini tekrarlayın.
 12. Bu yazıyı silin. Burda anlatılan herşeyin saçma olduğunu ve hiç kimsenin değişemeyeceğini, bu özelliklerin kişiliğinizin bir parçası olduğunu ve herkesin sizi böyle kabul etmesi gerektiğini söyleyin.
 13. Olabildiğince huysuz olun. Birisi size ‘’Merhaba’’ ya da ‘’Teşekkürler’’ dediğinde sakın kabul etmeyin. Kesinlikle gülümsemeyin ya da sıcak bir tepki vermeyin. Şüpheci olun.
 14. Asla size yapılan komplimanları kabul etmeyin. Bu tür kişiler samimi olmazlar, ya sizden bir şey istiyordur ya da konuşmuş olmak için zamanınızı çalıyordur. Ya basitçe omuz silkin ya da hoşnutsuzca ordan ayrılın. Asla nazik ve sıcakkanlı olmayın, yoksa insanlar gelecekte size yaklaşmaya kalkabilirler.
 15. Hayat zorlaştığında abur cubur yiyin, sigara için, alkol alın. Asla dinlenmeye ya da egzersiz yapmaya kalkmayın… Bu tür şeyler için zamanınız olmadığını kendinize sık sık tekrarlayın ve asla yaşamınızı değiştirmek için düşünmeye kalkmayın…

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/handy-hints-humans/201505/the-15-things-not-do-have-better-life

0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir