Blog

Uzun zamandır çok mutsuz hissediyorsunuz ve bu mutsuzluk hissinden artık kurtulmaya ihtiyacınız oldugunu düşünüyorsunuz.

Mutsuzluğunuzun kaynağı pek çok faktöre bağlı olabilir:

 1. Yalnızlık: Sosyal bir çevrenizin olmasına ihtiyacınız var, yalnız olmak sizi mutsuz ediyor.
 2. Mesleğiniz:  Hayal ettiğiniz mesleği yapmadığınız için pişmansınız ve artık bu mesleği yapamayacağınız için yas tutuyorsunuz. Size heyecan verecek yeni bir meslek geliştirmeye ihtiyacınız var ama yeni bir fikir geliştiremiyorsunuz.
 3. Özel ilişkiniz: Sevildiğinizi, değerli olduğunuzu, önemsendiğinizi hissettiğiniz bir ilişki içinde olmaya ihtiyacınız var, fakat içinde bulunduğunuz ilişki ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılamıyor.
 4. Aktiviteler ve Hobiler: Yaşamda sizi mutlu edecek aktiviteleriniz olmasına ihtiyacınız var ama denediğiniz hiç bir aktivite tam olarak size mutlu etmiyor.
 5. Kendinizi tanımak: Kim olduğunuzu, kim olmak istediğinizi bilmiyorsunuz ve bu ne yöne gitmeniz gerektiğine dair net bir çizgi çizmenize engel oluyor.
 6. Aileniz: Geçmişten kalan çözümlemediğiniz konular var: Örnegin Anne ve babanız arasında yıllardır süregelen ilişki problemleri sizin ilişkilere bakış açınızı olumsuz yönde etkiliyor.
 7. Pesimist bakış açısı: Hayatınızda ki tüm sorunlarınız yorgunluk, yılgınlık hissetmenize yol açıyor. Geçmiş tecrübeleriniz pozitif bir bakış açısı geliştirmenizi engelliyor ve hayatınızda hiç bir şeyin çözülemeyeceği inancı taşımanıza neden oluyor.  Bu hem arkadaş ilişkilerinize, hem özel ilişkilerinize, hem kendinize bakış açınıza olumsuz bir etki yaratıyor.
 8. Becerileriniz: Rahatsızlık veren duyguları tolere etmeyi başaramıyorsunuz.  Sürekli mutsuzluğunuza odaklandığınız için dikkatinizi başka bir yere yöneltemiyorsunuz. Bu ise, günlük yaşamınızla ilgili sorunlara çözüm üretip iyileştirmeler yapacak enerjiyi ve motivasyonu bulmanıza engel oluyor.

Bu mutsuzluğu çözecek adımları neden atamadığınıza bakalım:

 1. Mutsuzluğunuz uzun yıllardır devam eden, geniş kapsamlı ve çok yönlü bir çok kaynaktan ortaya çıkıyor ve uzun yıllardır bu duyguları yaşamaktan yorgunsunuz.
 2. Tüm problemleri tek bir soruna indirgemeye (ör:sosyalleşmek) ve hızlı bir çözüm üretmeye çalışıyorsunuz.
 3. Korkularınız sizi kısıtlı çözümler içinde bırakıyor. Örneğin, yalnızlık korkusuyla sizi mutlu etmeyen ilişkiler içinde kalıyorsunuz.  Dolayısıyla yalnızlığın getirdiği acı ile, genel bir mutsuzluk hali içinde bir seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz.
 4. Duygularınızı yönetemiyorsunuz. Şiddetli duygularınıza göre kararlar veriyorsunuz.  Bu sizin uzun vadede daha etkili çözümler geliştirmenizi engelliyor. Örneğin fevri davranıyorsunuz ve sonra davranışlarınızın bedelini ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Mutsuzluğunuzun daha pek çok sebebi olabilir.  Terapinin başlarında mutsuzluğunuzu neyin yarattığını ve bu duruma yol açan etkenleri belirlemeye çalışırız. Mutsuzluğunuzun kaynaklarını ortaya koydukça, çözümler belirmeye başlar.   “Nasıl sorunlarımı çözerim, çözemeyişimin sebepleri neler ve ben sorunlarımı çözmek icin ne yapabilirim” türünden sorular, terapinin daha etkili bir şekilde ilerlemesine yardım eder. Bazı durumlarda sadece ne kadar mutsuz olduğunuzu ve ne kadar çaresiz hissettiğinizi vurgulamaya çalışabilirsiniz.  Sorunlarınızı çözmek için güçsüz hissedebilirsiniz ve henüz çözüme yoğunlaşmaya hazır olmayabilirsiniz.  Bu durumda kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacak bazı egzersizler ile başlamak mümkündür.

Terapinin etkili olması için, atmanız gereken öncelikli adımlar nelerdir?

 1. Mutsuzluğunuzu giderecek tek bir çözüm olmadığını, çözümler gelene kadar ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu yaratmanız gerektiğini (kendiliğinden gelmesini beklemek yerine) ve mutsuzluğunuzun bir süre daha devam edeceğini anlamanız gerekiyor.
 2. Sorunlarınızı tek tek ele alıp, çözüm için somut planlar geliştirmeniz ve bu planları gerçekleştirecek adımları belirlemeniz gerekiyor.  Bu adımları tamamlamanız ve istediğiniz sonuçlar hemen gelmese bile istikrarlı olmayı, kendinizi teşvik etmeyi başarmanız gerekiyor.
 3. Kendi mutsuzluk duygunuz ve çektiğiniz acılardan biraz uzaklaşıp dikkatinizi başka alanlara vermeyi başarabilmeniz ve yaşamın gereklerini yerine getirecek kadar pozitif enerjiyi, motivasyonu ve değişim gücünü kendinizde yaratabilmeniz gerekiyor.
 4. Kendi mutsuzluğunuza odaklanmakla, çevrenize odaklanmak arasında bir denge bulmanız, zaman zaman sosyal ilişkilerinizin, özel ilişkinizin ve birlikte olduğunuz insanların duygusal ihtiyaçlarını ve sizden farklı bakış açılarını daha iyi anlama, uzlaşma, sınır çekme gibi becerinizi geliştirmeniz gerekiyor.Kısaca daha mutlu olabilmek için, eksik olan becerilerinizi farketmeniz ve bu becileri geliştirmeniz gerekir. Bazı durumlarda eksiklerinizi kendiniz farkedebilirsiniz, bazı durumlarda çevrenizde ki insanlar size işaret edebilir, bazı durumlarda ise daha az belirgin ya da köklü değişim gerektiren sorunları görmek için bir uzmanla çalışmak daha etkili olabilir.
0 cevaplar

Cevapla

Yorum yapmak ister misiniz?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir