Okul Çağındaki Çocuklar ile Terapi Hakkında Konuşmak

Okul öncesi çocukla konuştuğunuz yöntemlerin birçoğunu kullanabilirsiniz, ancak dilinizi ve yaklaşımınızı çocuğunuzun gelişimsel seviyesine ve ihtiyaçlarına uygun şekilde biraz değiştirebilirsiniz.

Duygularını tanıyın: Okul çağındaki çocuklar, okul öncesi çocuklardan daha fazla duygularının farkındadırlar. Çocuğunuzun terapiye gitme konusundaki endişelerini ve duygularını dinleyin ve kabul edin. Örneğin, “Terapiye gitmek konusunda endişeli veya korkmuş hissediyorsun. Bu yeni bir deneyim ve karışık duygular hissetmek normaldir.” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.

Sürece dahil edin: Okul çağındaki çocuklar, terapiye gitmek konusunda söz sahibi olduklarında daha güçlü ve istekli hissedebilirler. Çocuğunuza terapiyle ilgili herhangi bir sorusu veya endişesi olup olmadığını, terapide konuşmak istedikleri bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca onları terapist seçimine veya randevu planlamasına dahil edebilirsiniz.

Bağlam sağlayın: Okul çağındaki çocuklar, neden-sonuç ilişkisini okul öncesi çocuklardan daha iyi anlarlar, bu nedenle terapiye neden gittikleri hakkında daha fazla bağlam sağlayabilirsiniz. Terapistin yeni başa çıkma becerileri öğrenmelerine, kendileri hakkında daha iyi hissetmelerine veya başkalarıyla ilişkilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini açıklayabilirsiniz.

Yaşa uygun olun: Okul öncesi çocuklarla olduğu gibi, çocuğunuzun yaşına ve gelişim seviyesine uygun dil kullanmak önemlidir. Okul çağındaki çocuklar, daha karmaşık kavramları ve soyut fikirleri anlayabilirler. Duygular, düşünceler ve davranış gibi kavramları anlamalarına yardımcı olmak için örnekler ve benzetmeler kullanabilirsiniz.

Beklentileri belirleyin: Okul çağındaki çocuklar, terapide neler bekleyebileceklerini bilmek isteyebilirler. Yine terapide neler olacağını açıklamak çocuğun kendini daha rahat ve güvende hissetmesine yardımcı olabilir.
Terapide nelerin yapılabileceği, ne kadar sürdüğü, hangi sıklıkla gidileceği gibi açıklamaları bilindiği kadarıyla önceden yapmak, bilinmeyenler için gidince soralım, öğrenelim diyerek rahat ve olumlu hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yaşamca Blog