Sistemik Merkez Modeli

sistematik klinik modeli

2018 yılında, uygulama ve araştırmayı bütünleştiren bir model geliştirmek için ilk adımlarımızı attık. Danışanların sorunlarına sistem içinde bakmayı başaran, birlikte çalışma yöntemleri geliştirebilen, çok yönlü bakış açısı ve çok yönlü çalışma kapasitesi geliştirebilen bir ekip kurmak üzere bu projeye başladık. Bu hedefe ulaşabilmek için üç aşamalı bir plan geliştirdik.

  • Ekibi kurmak ve ilişkiler geliştirmek: Birinci evrede ekibi kurmak, ilişki geliştirmek, diyalog kurmak ve ekip arasında dinamikleri incelemek. Bir yandan grup içinde ilişki geliştirirken, bir yandan dışarda yeni bağlar kurmak, işbirliği yapmak, projeler üretmek üzere organize olmak.
  • Sistemik Yaklaşım Eğitimi: İkinci evrede temel sistemik yaklaşım ve aile terapisi üzerine daha kapsamlı eğitimler vermeye odaklanmak.
  • Araştırma: Üçüncü evrede ise modelin etkisini ölçmek, sistemik yaklaşımla yapılan çalışmalara dair araştırma yapmak ve bilimsel veri toplamak için organize olmak.

“Ekibi kurmak ve ilişkiler geliştirmek” aşaması ile ilgili yaptığımız çalışmaların bir özeti 2022 yılında “Bir Sistemik Klinik Modeli” ismiyle  Handbook of Systemic Approaches to Psychotherapy Manuals kitabında bir bölüm olarak yer aldı.

Pek çok farklı ülkeden sistemik bakış açısıyla çalışma prensiplerini geliştirmeye çalışan kitabın 33 yazarı ile diyalog içinde bulunmaya devam ediyoruz. 2-3-4 Haziran 2023 Tarihinde İtalya’da yapılacak olan Sistemik Aile Terapisi Konferansında konuşmacı olarak davet edildik.

Sistemik yaklaşımı öğrenmek ve Sistemik Merkez Modeli ile çalışan bir uzman olmak istiyorsanız lütfen akademi@yasamca.org adresinden iletişim kurunuz.

Uzmanlara Yönelik Hizmetlerimiz

Bilgi Talebi

Bilgi almak istediğiniz konu hakkında bize ulaşabilirsiniz. Mesajlarınız en kısa süre içerisinde uzmanlarımız tarafından cevaplanacaktır.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Fill out this field