Menopoz Konuşuyoruz Konuşmacılar

menopoz konuşuyoruz

Opr. Dr. Meltem Serter Yünten
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

1968 Aydın doğumluyum.İlk, orta ve lise eğitimimi babamın görevi nedeniyle yurdun değişik noktalarında tamamladım.1985-1991 yılları arasında Ege Üniversitesinde tıp eğitimi mi tamamlayarak 1yıl Kilis te zorunlu hizmet sonrası İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma hastanesine Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde ihtisasımı tamamladım. Uzman hekim olarak 1yıl Artvin görevi sonrası 1992 yılından bu yana İzmir de resmi ve serbest hekim olarak çalışmaktayım.2017 yılında Fonksiyonel tıp eğitimine başlayarak 2020 yılın da tamamladım. Halen kendi kliniğimde hizmet vermekteyim.

Doç. Dr. Ayşe Gönüllü Atakan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 2004-2014 yılları arasında Sosyoloji Bölümü ve Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. Yüksek lisans derecesini aynı üniversitede Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalında, doktorasını ise Sosyoloji Bölümünde tamamlamıştır. 2017 yılından itibaren Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışan Atakan, aynı zamanda üniversitede Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmekte ve bu programda Kadın Çalışmalarına Giriş, Kadın Araştırmalarında Yöntem derslerini vermektedir. Atakan’ın çalışma alanları arasında toplumsal cinsiyet ve kadın emeği, kadın kooperatifleri, kırsal kalkınma ve yaşlılık bulunmaktadır. 

Uzman Psikolog Özlem Özten

Ankara’da 1974 yılında doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi de Ankara’da tamamladım. 1996 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümünden lisans, 1999 yılında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Bölümünden Yüksek Lisans derecelerini aldım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikolojik danışmanlık ve Rehberlik Programında başladığım doktora eğitimimi ise tez aşamasında bıraktım.

Formal eğitimlerim dışında pek çok mesleki eğitim aldım. Bunlardan beni en çok etkileyen ve çalışmalarıma yön veren Geştalt Terapi Eğitimidir. Geştalt Terapi Derneği’nin düzenlediği ve Prof. Dr. Ceylan Daş tarafından verilen 600 saatlik (4 yıl) kuramsal ve uygulamalı Geştalt Terapi Eğitimini ve 140 saatlik yaşantı grubu deneyimini tamamladım. 2006 yılından bu yana farklı sektörlerde ve farklı özellikteki kurumlarda çocuklara, ergenlere, anne babalara ve yetişkinlere psikolojik danışmanlık hizmeti veriyorum. Türk Psikologlar Derneği ve Geştalt Terapi Derneği üyesiyim. Evliyim ve iki çocuğum var.

Temmuz 2018 tarihinde Urla’ya yerleştim. 2019 yılından beri de Yaşamca Psikoloji’de yetişkinlere bireysel / grupla psikolojik danışmanlık ve anne babalara da ebeveyn danışmanlığı hizmeti veriyorum. Hem yüz yüze hem online çalışıyorum.

Diyetisyen İlke Aycan

Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde 2021 yılında tamamladım. Ege Üniversitesi Hastanesi’ndeki stajıma ek olarak Urla Toplum Sağlığı Merkezi’nde gönüllü olarak staj yaptım. Mezun olduğumdan beri online olarak sağlıklı yaşam, beslenme ve diyet danışmanlığı veriyorum. Aynı zamanda birçok klinikte yüzyüze danışmanlık hizmetleri verdim. Ek olarak İYTE’de yurt yemekhanesinde üretim müdür olarak görev aldım. Şu anda Urla Bamboo Avm’de bulunan Sportsbox spor salonunda 1 yıldır sporcu beslenmesi başta olmak üzere kişiye özel yüz yüze danışmanlık vermekteyim. Çalışma alanlarım arasında kilo alma -kilo verme, obezite, sporcularda beslenme, kronik hastalıklarda beslenme, çocuk ve ergenlik döneminde beslenme, gebe ve emziklilik döneminde beslenme, yaşlılık döneminde beslenme, ve vejetaryen-vegan beslenme bulunmaktadır. Aynı zamanda İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimime probiyotikler üzerine yaptığım tez çalışmamla devam etmekteyim.

Klinik Psikolog Meryem Eygi

2018 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü bitirdim. 2020 yılında Okan Üniversitesi, Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Yüksek lisans bitirme projesi olarak “Yaşlılarda Ölüm Kaygısı ve Depresyon” konusu üzerinde çalıştım. Yüksek lisans kapsamındaki zorunlu stajımı Yaşamca Psikoloji Merkezi’nde gerçekleştirdim, ardından aynı merkezde 1 yıl gönüllü stajımı yapmaya devam ettim. Bilişsel Davranışçı Terapi temel eğitimimi ve 42 saatlik süpervizyon sürecimi yüksek lisans eğitimim sırasında tamamladım.

2020 yılında Dr. Alp Karaosmanoğlu tarafından verilen Uluslararası Şema Terapi temel eğitimini aldım ve süpervizyon sürecine başladım. Aynı yıl, Dr.Shlomo Ariel’in 16 saatlik “Aile Oyun Terapisi Workshop”una ve Dr. Yasemin Meral Öğütçü’nün “Kabul ve Kararlık Terapisi (ACT)” atölye çalışmasına katıldım. 2020 yılında Nöropsikolojik Değerlendirme Test eğitimini tamamladım ve eğitim kapsamında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çapa Nöropsikoloji Laboratuvarında stajımı gerçekleştirdim. Milli Eğitim bakanlığı onaylı Aile Danışmalık programını aynı yıl içerisinde tamamladım.

2021 yılında, Klinik Psk. Dr. Bahar Köse Karaca tarafından verilen “Söz Yerine Beden Konuştuğunda; Şema Terapide Somatizasyonla Çalışmak” eğitimini aldım. 2022 yılında Yaşamca Psikoloji Mesleki Gelişim Programı’nı tamamladım. Psk. Deniz Özer tarafından verilen Bilişsel Davranışçı Terapide Travma Müdahaleleri Eğitimini ve Klinik Psk. Gülnur İpin Harbek’den Çocuk ve Ergenlerde Kullanılan Projektif Çizim Testleri uygulayıcı eğitimini aynı yıl içerisinde tamamladım. Dr. Atanur Akar tarafından verilen Çocuk ve Ergenlerde Psikolojik Sağlamlılık Programı eğitimini aldım. Ayrıca Ergenlerle Psikoterapi Uygulamaları eğitimini Klinik Psk. Bahar Çakır tarafından aldım. 2023 yılında Klinik Psk. Yücel Şavklı tarafından verilen MEA Sınav Kaygısı Müdahale Programı eğitimini tamamladım.

Meltem Özlü
Uluslararası Bir Şirkette CAO

18 Temmuz 1977 yılında Ankara’da doğdum. TED Ankara Koleji ve ardından Mülkiye’den mezun olduktan sonra İzmir’e yerleştim.

Üniversite öğrenimimin hemen ardından başlayan profesyonel yaşamımda 22 yılı doldurdum. Uluslaraarası şirketlerde SMMM olarak bağımsız denetim ve iç denetim konularında uzmanlaştım. 18.yılımı doldurduğum şirketimde CAO görevinde aktif çalışma yaşamıma devam ediyorum.

Çalışma yaşamıma devam ederken 12 yıl İstanbul’da yaşadım ve bu süre zarfında pek çok mesleki eğitimime ilave olarak Sola Unitas Koçluk okulundan Koçluk eğitimimi tamamladım. Koçluk ve Mentorluk yaparak yönetici yetiştirme programlarında, iş hayatındaki kadınları güçlendirmek adına da sosyal sorumluluk projeleri ve destek programlarında aktif rol almaktayım.

Evliyim, Nehir ve Derin’in annesiyim. 2022 yılında tekrar İzmir’e dönerek Urla’ya yerleştim.

Serap Tosun
Uluslararası Bir Şirkette CHRO

25 Mayıs 1978 yılında İstanbul’da doğdum. 99 yılında KKTC-Lefke Avrupa Üniversite İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, 2001 yılında İstanbul Üniversitesinde Yönetim ve Organizasyon alanında ihtisasımı tamamladım.

Profesyonel iş yaşamıma 99 yılında İstanbul’da başladım, ardından Bursa ve en son İzmir’de olmak üzere uluslarası şirketlerde 25 yılı aşkın süredir İnsan Kaynakları alanında çalışıyorum. Son 20 yıldır çalışmakta olduğum şirketimde CHRO olarak görev yapmaktayım.

Uzun meslek hayatım süresince pek çok kıymetli eğitim aldım. Bunların içinde beni en çok etkileyen Gestalt Koçluk eğitimi sayesinde Koçluk serüvenim başladı. Hem mevcut şirketimde, hem de çeşitli STK’larda yönetici yetiştirme programlarında yönetici adaylarına ve gençlerin iş yaşamına hazırlanması ve adaptasyonu gibi projelerde gençlere Koçluk ve Mentorluk desteği vermekteyim.

Aslen Çerkes’im. Uzun yıllar Çerkes halk şarkıları korolarında korist olarak rol aldım ve halk dansları ekiplerinde dans ettim. Lise ve üniversite yıllarında aktif olarak voleybol oynadım. İş için geldiğim ve artık evim olarak kabul ettiğim İzmir’de 15 yılı aşkın süredir yaşamaktayım.

Uzman Fizyoterapist İlkcemre Çam

2014 yılında 9 Eylül Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2018 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Genel Fizyoterapi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2014-2020 yılları arasında Ankara Özel Güven Hastanesi’nde bir çok departmanda görev almıştır. Aynı yıllar içerisinde Sanko Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde lisans eğitimi üzerine dersler vermiştir. Tüm bölgelere yönelik manuel terapi kursları, tüm seviye Kinezyo bantlama kursları , Földi Klinik Prof.Dr. Yeşim BAKAR’dan tüm seviye lenfödem kurslarını tamamlamıştır.

Ayrıca akciğer ve kalp hastalıkları , romatizmal hastalıklar , sporcu rehabilitasyonu ile ilgili bir çok eğitime ve kurslara katılmıştır. Meslek hayatına kurucusu olduğu Fizyoserenity Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde devam etmektedir.

Eğitimlerimiz